VAN BAŞKALE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Başkale milli eğitim müdürü okumayı geç söken öğrencileri ziyaret etti.

Başkale milli eğitim müdürü  okumayı geç söken öğrencileri ziyaret etti.
Başkale milli eğitim müdürü  okumayı geç söken öğrencileri ziyaret etti.

Başkale milli eğitim müdürü  okumayı geç söken öğrencileri ziyaret etti.

Van’ın Başkale ilçesinde öğrenme güçlüğü olan öğrencileri ilçe milli eğitim müdürü tarafında kitaplar okutuldu.

Başkale ilçesindeki merkez ve merkeze bağlı sınır mahallerdeki öğrencileri ilçe milli eğitim müdürü tarafında kitaplar okutuldu.

Öğrenme güçlüğü olan öğrencileri ilçe milli eğitim müdürü tarafında kitaplar okutularak öğrenme güçlüğünün erken fark edilmesinin bu çocukların okul başarısını olumlu etkilediğini, ailelerin ve öğretmenlerin dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Öğrenme güçlüğü, çeken ve okumayı sökemeyen  öğrencinin yaşı, zeka düzeyi ve eğitimi göz önünde bulundurulduğunda okuma, matematik ve yazılı anlatımının beklenenin altında olması şeklinde öğrenme güçlüğü olan öğrencilerde zekanın normal olduğunu söyledi.

Bu öğrencilerin doğru heceleme yapmalarına rağmen hızlı okuyamadıklarını, bu nedenle sorunun 1. sınıfın 2. döneminde ortaya çıktığını vurgulayan Samsa öğrenme güçlüğü kolay düzeltilemiyor.

 Yani yine eksik okuma, tersten okuma, ya da okuduğunu anlayamama şeklinde o güçlük sürüyor. Öğrenme güçlüğü yaşayan öğrenci sözcük atlama, hece atlama, satır atlama, harf karıştırma, parmakla takip ederek okuma gibi hatalar yapabiliyor´´ Öğrenme güçlüğünün fark edilmemesi durumunda akademik başarısızlık görülebileceğini ve ´öğrenci en çok akademik başarısı olumsuz etkileniyor Öğretmenlerin böyle durumlarda aileyi Anne baba ve veli uyarması gerektiğini ifade eden Samsa öğrenme güçlüğü olup da çok iyi noktalara gelebilen öğrenciler olduğunu kaydetti.

Öğrenme güçlüğü tanısı konulmazsa ´neden yapamıyorsun? Niye öğrenemiyorsun?´ gibi eleştiriler çok gelebilir. Okul korkusu, öz güven azlığı gibi bilinçli yaklaşmak gerekir. Birebir eğitim çok önemli. Eğitimin bilinçli bir şekilde öğrenciye verilmesi gerektiğini belirterek 2. Sınıfları okutan öğretmenlerle bir toplantı yaparak okumayı sökmeyen öğrencilerin 1. dönem yetişmeden okumayı sökmeleri için daha fazla çaba sarf etmelerini istedi.

 

 

19-12-201619-12-201619-12-201619-12-2016

Van Hakkari Yolu Üzeri, Adalet Sarayı Karşısı Başkale/VAN - 04326513093

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.